«Це не лише історія про інвестиції, наповнення бюджету та створення робочих місць»
Генеральний директор Бритіш Американ Тобакко Україна Кахабер Бенідзе – про трансформацію колишнього радянського підприємства в амбітний бізнес, який посідає поважні позиції в глобальній корпорації.
Як ви бачите місце та місію компанії на тлі 30 років незалежної України?
Поява таких компаній, як Бритіш Американ Тобакко, в Україні – це не лише історія про інвестиції, наповнення бюджету та створення робочих місць, це, насамперед, внесок у розвиток вільного та прозорого ринку. Наш шлях в Україні – це історія про те, як трансформувалося суспільство, як змінювалася пост-радянська ментальність, як з'являлося нове покоління українців, що прагнули побудувати сильну і незалежну державу.
Разом із інвестиціями ВАТ в Україну прийшли передові виробничі технології та високі стандарти управління процесами та людьми.
Протягом усіх цих років ми довели, що в Україні може розвиватися прозорий бізнес, і саме прозорий бізнес, який керується високими стандартами, здатний робити відчутний внесок у розвиток держави. Недаремно Бритіш Американ Тобакко є одним із найбільших платників податків в Україні, щорічно сплачуючи до бюджету десятки мільярдів гривень.

Бритіш Американ Тобакко – наша материнська компанія, була заснована в 1902 році і за цей час пройшла довгий шлях, змінюючись разом зі світом. Із потужної тютюнової компанії ми перетворилися на провідну мультикатегорійну організацію, що провадить діяльність у сегменті споживчих товарів. Сьогодні наша мета полягає в тому, щоби побудувати Краще Майбутнє (A Better Tomorrow™) завдяки зниженню впливу нашого бізнесу на здоров'я людей по всьому світу, у тому числі і в Україні.

Втім, наша філософія не обмежується лише парадигмою виробник-споживач. Ми дуже добре усвідомлюємо себе частиною глобального суспільства й тому розуміємо необхідність дбати про сталий розвиток нашої планети та всього людства. Мінімізація впливу на довкілля, посилення стійкості до кліматичних змін і захист природних ресурсів, від яких залежить суспільство, є ключовими складовими стратегії ВАТ у сфері управління охороною довкілля та соціальними програмами (ESG).
Наша компанія поставила перед собою амбітні кліматичні цілі, зокрема, досягти вуглецевої нейтральності у своїй діяльності до 2030 року. Лише за 2020 рік ВАТ спромоглася скоротити обсяги викидів від своєї діяльності на 30,9%, що дозволило зменшити їхні обсяги на 37,4% порівняно з базовим рівнем 2017 року. У березні цього року ВАТ оголосила про нову амбіцію досягти до 2050 року вуглецевої нейтральності у своєму ланцюжку створення вартості, на який припадає приблизно 90% загального вуглецевого сліду компанії.

Бритіш Американ Тобакко Україна дотримується високих стандартів соціальної відповідальності. Наше бачення відповідальної тютюнової компанії, яке викладене в Принципах ведення бізнесу, полягає у взаємній вигоді, відповідальному контролю за продукцією та сумлінній корпоративній поведінці. У компанії діє нульова толерантність до будь-яких протиправних дій чи корупції, наші практики відповідають найсуворішим вимогам законодавства ЄС, США та Великої Британії.

Як відбувалася трансформація колишнього радянського підприємства в якісно новий бізнес?
ВАТ Україна фактично є однолітком української незалежності. З перших днів, коли постала самостійна Україна, Бритіш Американ Тобакко почала пошук партнера для створення спільного підприємства і таким чином стала першою міжнародною тютюновою компанією, яка вийшла на український ринок.
Підприємство було засноване у 1993 році на базі Прилуцької тютюнової фабрики. Багатомільйонні інвестиції компанії Бритіш Американ Тобакко в Прилуцьку тютюнову фабрику дали змогу модернізувати обладнання, збудувати на місці старих виробничих потужностей нове сучасне високотехнологічне підприємство. Інвестиції групи забезпечили початок випуску нової продукції та поліпшення умов праці численним працівникам фабрики. Усе це дозволило забезпечити динамічний розвиток бізнесу.

Наразі фабрика оснащена технологічним обладнанням для виготовлення готової продукції практично всіх існуючих форматів та має повний цикл виробництва. Прилуцька фабрика є хабом із виробництва фільтрів для багатьох країн світу,
а також є провідним постачальником готової продукції та напівфабрикатів до різноманітних куточків планети.

Ми пишаємося тим, що Прилуцьку фабрику неодноразово було відзначено як одну з найбільш ефективних у групі ВАТ і саме українська фабрика отримувала переможні місця у внутрішньогрупових змаганнях із ефективності.

На фабриці запроваджена та розгортається Інтегрована робоча система – це організаційна стратегія розвитку компетенцій, спрямована на досягнення і підтримку передових бізнес результатів через формування у 100% працівників підприємства психології «залучення» і нульових втрат. Метою є збільшення прибутку шляхом усунення втрат через удосконалення в наступних шести областях: продуктивність, якість, витрати, взаємодія зі споживачем, охорона праці і трудова дисципліна.

Фабрика не стоїть осторонь викликів щодо охорони навколишнього середовища. Ключовим фокусом є мінімізація впливу нашої діяльності шляхом зменшення генерації СО2, управління відходами, ефективного та економного використання енергоресурсів та води. Наразі в Прилуках оновлено та автоматизовано системи обігріву та вентиляції, здійснюється сортування відходів, широко застосовується повторне використання води.


Сукупні інвестиції в модернізацію тютюнової фабрики в Прилуках та розвиток компанії складають понад 550 млн дол. США
В компанії зараз працює приблизно 1000 працівників і вона надає надзвичайно багато уваги розвитку власних талантів. Зараз ВАТ робить значні інвестиції в запуск і підтримку продуктів нового покоління по всьому світі, у тому числі і в Україні. Тож компанія продовжує вкладати кошти і в розвиток компетенцій наших співробітників, їх нових знань і навичок, необхідних для роботи з продуктами нових категорій (діджитал маркетинг, робота з біг дата, е-комерс тощо)
В нашій компанії вже більш ніж 10 років діє програма Global Graduate для менеджерів-стажистів. На цю програму ми запрошуємо повнолітніх випускників університетів із лідерським потенціалом,
які мають досвід роботи / участі у волонтерських або студентських проєктах.

Ми вже бачимо як вчорашні менеджери-стажисти успішно розвивають свою управлінську кар'єру в рамках групи і стають прикладом для наступних поколінь.

Звісно, разом з інвестиціями прийшла і можливість повністю трансформувати портфель продукції що виробляється. Наразі в Україні портфель ВАТ представлений традиційними сигаретами та продуктами нових категорій. До традиційного портфелю компанії входять такі міжнародні марки сигарет, як Vogue, Dunhill, Kent, Rothmans, Pall Mall, Lucky Strike, Capri, а також національна марка — Прилуки. Портфель нових категорій на українському ринку представлений двома продуктами зі зниженим ризиком: іноваційними пристроями для нагрівання тютюну glo™ та нікотиновими паучами без тютюну VELO™.


Які виклики долала компанія під час розвитку і які є наразі найбільш суттєвими?
Найбільшими викликами для компанії залишаються дві ключові проблеми – безпрецедентні темпи зростання нелегального ринку та несистемність і непередбачуваність регуляторної політики держави.
Що стосується першої проблеми, цифри дійсно вражають – на сьогодні рівень нелегальної торгівлі наблизився до 16% від обсягів усього ринку. Такого не було за останні 10 років і тенденція виглядає ще більше загрозливою. Причини тут треба шукати і як у надмірному фіскальному тиску на прозорих виробників, так і у недостатньо рішучих заходах у боротьбі з контрабандою та контрафактним виробництвом.

У цьому зв'язку ми підтримуємо ініціативу Президента України щодо криміналізації контрабанди підакцизних товарів, а також закликаємо правоохоронні органи належним чином виконувати свої обов'язки та притягати до відповідальності порушників закону,
які відверто торгують підробками та контрабандою на вулицях міст.

Що стосується регулювання ринку, потрібно розуміти, що тютюнова індустрія формує щороку майже 6-7% дохідної частини бюджету країни. Будь-який шок для ринку виливається в конкретні фінансові втрати для держави.

На жаль, ми стикаємось із сумним фактом, що в державі відсутнє системне бачення розвитку індустрії. У парламенті регулярно реєструються численні законодавчі ініціативи, сутність яких зводиться до створення перешкод у функціонуванні легального ринку та фактично заохочення росту чорного ринку. Все це негативно відображається на інвестиційному кліматі держави в цілому.

Загалом компанія виступає за розумне, зважене і зрозуміле регулювання, за європейські стандарти регулювання в Україні. Ми хочемо бачити експертний, професійний підхід до цього питання, а також стратегічний план, дорожню карту відповідних змін, а не хаотичний водоспад законопроєктів. До речі, ланцюжок «стратегія – дорожня карта – передбачуваність» є ключем для успіху у будь-якій галузі економіки.